Ciri będzie czarnoskóra. Do takiego wniosku doszli niektórzy internauci, opierając się na informacjach pojawiających się w sieci.

Jak się wszystko zaczęło?

Kilka dni temu internet obiegł news (w dalszym ciągu niepotwierdzony) o tym, że netflixowa  Ciri jest poszukiwana wśród kobiet o egzotycznej urodzie. W internecie zawrzało. Skąd w sieci pojawiły się takie informacje?

Wszystko zaczęło się od treści ogłoszenia umieszczonego na stronie National Youth Theatre (rozpowszechnionemu w sieci przez jednego z użytkowników reddita). W komunikacie znalazła się wzmianka o tym, że odtwórczyni roli Ciri jest poszukiwana wśród 15 i 16-letnich dziewczyn BAME (Black, Asian and Minoriti Ethnic). Czara goryczy wylała się, kiedy zauważono, że przyjęte kryteria wykluczają z castingu przedstawicielki o białym kolorze skóry. Rozpoczęła się krucjata.

ciri netfix

Krucjata

Użytkownicy internetu na informację dotyczącą Ciri zareagowali histerycznie. Showrunnerka Lauren Hissrich została zalana falą hejtu na Twitterze. Stworzono także, skierowaną do niej petycję, w której domagano się udziału w castingu białych dziewczyn. Lauren zdecydowanie podgrzała atmosferę, nie odnosząc się ani do treści ogłoszenia, ani do powstałej petycji. Jedyna informacja, jaka pojawiła się na Twitterze showrunnerki dotyczyła kandydatek do roli Płotki, które miała okazję oglądać podczas castingu.

Awantura o Ciri

Do boju ruszyli także polscy internauci. Pod artykułami dotyczącymi obsadzenia w roli Ciri przedstawicielki mniejszości etnicznej, zaczęły pojawiać się informację, że książkowa Ciri była Słowianką. Skąd się wzięły takie wnioski? Z całą pewnością za ugruntowanie takiego przekonania odpowiadają twórcy gry Wiedźmin, w której słowiańskość emanuje na każdym kroku. Obraz uniwersum CD Projektu jest tak sugestywny i udany, że trudno jest nam dzisiaj oddzielić książki od gry.

Uniwersum Andrzeja Sapkowskiego

Nie wydaje mi się, aby Andrzej Sapkowski wykreował w sadze o Wiedźminie słowiańskie uniwersum. Jedną z największych zalet książek Sapkowskiego jest odwoływanie się do folkloru nie tylko słowiańskiego, ale także germańskiego i celtyckiego. Wiedźmin jest dziełem, które posiada wymiar europejski. Nie są to Chłopi Reymonta obrazujące nasz lokalny koloryt, a świat stworzony przez Sapkowskiego jest przede wszystkim fikcyjny.

Ciri czarna, biała i zielona

Argumenty o tym, że Ciri powinniśmy traktować jak Słowiankę, nie przemawiają do mnie wcale. Nie miałabym jednak nic przeciwko temu, aby bohaterka serialu była przedstawicielką mniejszości etnicznej. Chociaż pomysł obsadzenia w tej roli czarnoskórej aktorki uważam za chybiony. Głównym argumentem w tej dyskusji powinna być trudność w przemodelowaniu całego drzewa genologicznego Ciri. Motyw pochodzenia głównej bohaterki jest bowiem jedną z osi kompozycyjnych utworu. Nie sądzę, aby twórcy serialu zaryzykowali „rozsypanie się” świata stworzonego przez Sapkowskiego, biorąc pod uwagę, że już sama produkcja nie jest łatwym przedsięwzięciem. Dużo łatwiej byłoby jednak zaangażować do tej roli Azjatkę, która mogłaby subtelnie zasugerować, że Ciri nie była przedstawicielką, tylko jednej z ras. Na kogo zdecyduje się Netfix? Na to musimy cierpliwie poczekać 🙂

Twisted Lemon