Każdy z nas chciałby prowadzić satysfakcjonujące i szczęśliwe życie. Bez względu na to, kim jesteśmy i do czego dążymy, wszystkim nam zależy na szczęściu. Jak zatem postępować, aby czuć się szczęśliwym i spełnionym?

Pewnego nudnego wieczoru w moim zapełnionym obowiązkami życiu znalazł się czas na nicnierobienie. Takie sytuacje zdarzają mi się rzadko, biorąc pod uwagę konieczność realizowania stworzonych przeze mnie list zatytułowanych: co muszę zrobić dzisiaj, co muszę zrobić w tym tygodniu i co powinnam zrobić/przeczytać w ogóle. Często marzę, aby doba trwała 72h. Tym razem pozwoliłam sobie jednak na chwilę dla siebie. Dom był pusty, wszędzie cisza. Sam na sam ze sobą i swoimi myślami.

Leżąc zaczęłam się zastanawiać, jakie są moje najszczęśliwsze wspomnienia? Czego dotyczyły? Jakie chwile pamiętam i które potrafię przywołać w wyobraźni? Analizując zaś wszystkie drobne wydarzenia, doszłam do wniosku, że wszędzie znajduje się kilka cech wspólnych. Nie wahając się ani chwili postanowiłam je wszystkie zapisać, aby w gorszych chwilach posłużyły mi za kompas, który wskaże mi mój cel: szczęście.

sekret szczęśliwego życia

Zdaje sobie sprawę, że każdy z nas jest inny. Prowadzimy różne tryby życia: aktywne, mniej aktywne lub kanapowe. Motywują nas różne bodźce. Demotywują przeróżne sytuacje. Co innego kręci, co innego podnieca. Wydaje mi się jednak, że lista (kolejna :)) stworzona przeze mnie w celu polepszenia jakości Twojego i mojego życia, posłuży nam wszystkim.

 

Sekret szczęśliwego życia – lista

 

1. Nie odmawiać udziału w wydarzeniach

Wiem, że w naszych zabieganych życiach trudno znaleźć czas na wyjście do teatru, wycieczkę czy wieczór ze znajomymi. Obarczeni przez obowiązki często mówimy: nie dzisiaj, nie chce mi się, innym razem. I często przez swoje lenistwo lub niechętne nastawienie tracimy możliwość udziału w fajnych wydarzeniach. Życie to przede wszystkim obecność i funkcjonowanie w społeczeństwie. Nie traćmy okazji na poznanie nowych osób. Spędźmy czas inaczej niż w samotności lub przed telewizorem. Za kilka lat będziesz wspominał/a chwile, na które będzie się składał spontaniczny wyjazd do Kazimierza, a nie kolejny odcinek serialu Netflixa obejrzany w towarzystwie dużej paczki…Laysów 😉

2. Zatrzymać się na chwile i poczuć teraźniejszość

Najcenniejsze wspomnienia to chwile, które smakujemy wszystkim zmysłami. Daj sobie możliwość na delektowanie się teraźniejszością i rób to świadomie. Spędzając wakacje w Mediolanie, nie biegaj bezrefleksyjnie z aparatem, aby zrobić milion fotek, którymi będziesz kłuł w oczy znajomych. Nie staraj się być w dziesięciu miejscach na raz, aby odhaczyć wszystkie punkty w przewodniku. Zamów sobie pyszną kawę i tiramisu, delektuj się smakiem. Delektuj się chwilą. Patrz jak słońce zachodzi nad Duomo, poczuj jak promienie słońca oświetlają ci twarz. Jak na wiosnę pachnie jaśmin, jak jesienne liście szeleszczą podczas niedzielnego spaceru, jak w mroźny poranek skrzypi śnieg.

sekret szczęśliwego życia

3. Aktywność

Aktywność (każda) jest synonimem szczęścia. To ona sprawia, że życie jest satysfakcjonujące. Dzięki aktywności czujemy więcej i bardziej. Z perspektywy czasu zawsze w naszych wspomnieniach zostają chwile, w których oddawaliśmy się jakiemuś zajęciu. Jeżeli pamiętamy chwile odpoczynku, w których nasza twarz owiewał chłodny wieczorny wiatr, to zawsze są one uzupełnieniem dnia spędzonego w sposób aktywny. Nie kolekcjonujemy dni spędzonych w kapciach na kanapie, a nawet najbardziej podła herbata inaczej smakuje po górskiej wycieczce.

4. Bezczynność to smutek

Każdy z nas potrzebuje chwili odpoczynku, ale nikt z nas nie potrzebuje bezczynności. Brak zajęć i spędzanie czasu w sposób bezproduktywny zawsze prowadzi do kiepskiego nastroju. Oglądanie w samotności 7 sezonu Przyjaciół nie jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu. Jeżeli nie chce Ci się już nigdzie ruszać, zorganizuj wieczór filmowy, zaproś znajomych, zamówcie pizze. Idź do cioci na imieniny i bezwstydnie opychaj się sernikiem, wyprowadź psa sąsiadom, albo zrób szalik na drutach. Rób cokolwiek, nie poddawaj się bezczynności.

 

sekret szczęśliwego życia

5. Ciągle się ucz

Poświęcaj wolny czas na zdobywanie nowych doświadczeń. Nie umiesz pływać? Zapisz się na lekcje pływania. Jak nie teraz to kiedy? Koleżanka gra na pianinie, a ty nie masz co robić w czwartek? Zapytaj, czy nie miałaby ochoty nauczyć Cię grać Ważne są dni, których jeszcze nie znamy. Siedzisz w domu, a wszyscy znajomi nie mają czasu? Idź do babci i pomóż jej lepić pierogi, umiejętność ta będzie na wagę złota, jak pójdziesz na swoje. Ucz się greki, łaciny, hiszpańskiego i czego jeszcze tylko chcesz. Nie po to, aby coś z tego mieć, ale po to, aby sprawić sobie frajdę. Poszerzyć horyzonty. Żyć.

6. Nie ważne ile popełnię błędów, ale jaki osiągnę rezultat

Nie bądź dla siebie największym hejterem. Daj sobie prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków. Nigdy nie rezygnuj. Marzysz, żeby być drugim Picassem, a twoje rysunki przypominają rysunki 3 latków? Daj sobie czas na naukę i na błędy. Zobacz, jak wyglądały pierwsze obrazy mistrza, a jak ostatnie. Sześć lat malujesz i nie widzisz progresu? I tak jesteś dalej, niż większość która nigdy nie zaczęła. Wspieraj się we wszystkich dążeniach i rób to, co sprawia Ci przyjemność. Motywuj siebie i innych. Bądź szczęśliwy.

Twisted Lemon

sekret szczęśliwego życia